مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

رعایت صحیح نکات و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس بسیار پراهمیت بوده و در نتیجه نهایی آن نقش بسزایی دارد. به این ترتیب که اگر به درستی رعایت نگردد ، تاثیر تزریق بوتاکس را بی فایده و در مواردی می تواند عوارض شدید ایجاد کند.

به همین منظور مقاله ای از مهمترین مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس تهیه و طی مقاله پیش رویتان تقدیم حضور شما عزیزان می گردد.

همانطور که می دانید بوتاکس در واقع نام تجاری یک سم است که موجب فلج شدن می شود. متخصصان و پزشکان با بهره گیری از مقدار کنترل شده این سم و تزریق آن به عضله مورد نظر ، موجب غیرفعال شدن موقتی حرکت آن عضله شده و به این ترتیب از بروز چروک های دینامیک ( خطوطی که در اثر انقباضات عضله به وجود می آید ) و عمیق شدن آن ها جلوگیری می شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

از این رو بهترین سن برای تزریق بوتاکس زمانی است که هنوز چین و چروکی در صورت شخص ظاهر و عمیق نشده باشد. برای آن که بتوانید تاثیر جوانسازی با بوتاکس را حفظ نمایید ، نیاز است که به صورت دوره ای این کار را تکرار کنید. پس از هربار تزریق بوتاکس لازم است یکسری مراقبت ها را انجام دهید که مسلما پزشک شما آن ها را گوشزد خواهد نمود. در ادامه به شرح مهمترین آن ها پرداخته ایم:

حمام کردن بعد از تزریق بوتاکس

مسلما استحمام یا شستن صورت بعد از بوتاکس بلامانع است ؛ تنها موضوع قابل توجه در این باره میزان دمای مربوط به آب می باشد. چرا که گرما در عملکرد بوتاکس تاثیر منفی داشته و موجب تغییر در وضعیت و حالت آن می گردد و می تواند نتایج نامطلوبی را ایجاد کند. بنابراین توصیه می شود از شستن صورت یا استحمام با آب گرم و همچنین قرار گرفتن در محیط های با دمای بالا و بخار آب بعد از تزریق بوتاکس پرهیز کنید.

طرز خوابیدن بعد از بوتاکس

خوابیدن بعد از بوتاکس جزء مواردی است که باید به آن توجه شود. افرادی که بوتاکس تزریق می کنند سوالات زیر برایشان پیش می آید:

چرا بعد از بوتاکس نباید خوابید

بعد از بوتاکس چند ساعت نباید خوابید

عوارض خوابیدن بعد از تزریق بوتاکس چیست

متقاضیان تزریق بوتاکس باید بدانند خوابیدن بعد از بوتاکس در 4 الی 6 ساعت اول مجاز نمی باشد ؛ زیرا ممکن است ماده تزریق شده به سمت مناطق دیگر حرکت نموده و خطر آفرین باشد. لذا توصیه می گردد بعد از تزریق بوتاکس سر و گردن خود را در وضعیت عمودی و رو به جلو نگه دارید و از خم کردن سر به سمت عقب یا پایین خودداری فرمایید. همچنین به پهلو خوابیدن بعد از بوتاکس نیز پس از گذشت 4 ساعت مشکلی ندارد.

آرایش بعد از بوتاکس

از دیگر مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس این است که محل تزریق را تا 1 روز لمس نکرده و به هیچ وجه ماساژ ندهید ؛ چرا که این امر موجب جابجا شدن ماده بوتاکس می شود. از این رو تا 24 ساعت اول ، استفاده از لوازم آرایشی بر روی ناحیه تزریق شده جایز نمی باشد.

برخی دیگر از اقدامات و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس :

  • معمولا بعد از تزریق بوتاکس پزشک معالج از بیمار میخواهد تا نیم ساعت اول با حرکت دادن عضله تزریق شده ( مثلا با اخم کردن یا خندیدن ) به قرار گیری ماده بوتاکس در جایگاه صحیح کمک کنند.
  • انجام کارهای روزمره پس از تزریق بوتاکس بدون اشکال است اما فعالیت های فیزیکی و ورزشی سنگین تا 24 ساعت پس از آن نباید انجام پذیرد زیرا موجب افزایش گردش خون شده و می تواند بوتاکس تزریق شده را حرکت دهد که در نتیجه این امر علاوه بر احتمال ظهور عوارض ناخواسته در بخش های دیگر از صورت ، تاثیر آن در ناحیه مورد نظر نیز کم می شود.
  • بروز کبودی و ورم پس از تزریق بوتاکس در اندازه کم طبیعی است و معمولا بعد از چند ساعت از بین می رود. اما می توانید به منظور جلوگیری از آن ها ، بر روی قسمت های تزریق شده کمپرس یخ قرار دهید. همچنین کسانی که مستعد کبودی هستند می توانند با صلاحدید پزشک خود از داروهایی نظیر آرنیکا یا ویتامین K بهره بگیرند.
  • تزریق بوتاکس در پیشانی برای برخی از افراد تا یک روز سردرد به دنبال دارد که جای نگرانی نیست و برطرف خواهد شد.
  • متورم شدن پلک بالا و اطراف چشم به خصوص در کسانی که اولین تزریق بوتاکس را دارند ، عادی و بدون خطر است که به مرور زمان رفع می گردد.
  • ممکن است پس از تزریق بوتاکس احساس کرختی و سنگینی در آن قسمت ها داشته باشید ؛ این امر نیز عادی بوده و نیاز به مراقبت خاصی ندارد.
  • انجام لیزر تا 14 روز پس از تزریق بوتاکس جایز نمی باشد و اثر آن را کم می کند.
  • همچنین انجام لایه برداری ( میکرودرم ) را نیز تا مدتی که پزشک مشخص می کند باید به تعویق بیندازید.
  • استفاده از الکل و مواد حاوی کافئین تا 24 ساعت بعد از تزریق بوتاکس توصیه نمی شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

نتیجه تزریق بوتاکس

نتیجه و تاثیر تزریق بوتاکس پس از 3 روز شروع به نمایان شدن می کند که بهترین حالت آن در هفته سوم قابل مشاهده می باشد ؛ لذا صبور بوده و تا ظاهر شدن تاثیرات نهایی منتظر بمانید. همچنین نیاز است که بعد از 2 هفته نزد پزشک خود رفته تا وی بتواند نتایج را ارزیابی نماید.

پاسخ