مراقبت های بعد از تزریق فیلر

مراقبت های بعد از تزریق فیلر

آگاهی از نکات و مراقبت های بعد از تزریق فیلر برای افرادی که قصد انجام آن را دارند بسیار حائز اهمیت می باشد ؛ چرا که عدم رعایت این نکات می تواند نتیجه تزریق را تحت تاثیر قرار داده و اثراتی نامطلوب برای فرد ایجاد نماید.

چنانچه مراقبت های بعد از تزریق فیلر به طور دقیق و کامل رعایت شوند ، علاوه بر کسب نتایج رضایت بخش ، دوام و ماندگاری فیلر تزریق شده نیز در بیشترین زمان ممکن خواهد بود ؛ لذا موارد ذکر شده در زیر را مطالعه نموده و آن ها را رعایت نمایید.

در ادامه برخی از پراهمیت ترین مراقبت های بعد از تزریق فیلر را بازگو می کنیم.

 

مراقبت های بعد از تزریق فیلر

 

ورم بعد از تزریق فیلر

در نظر داشته باشید که پس از تزریق فیلر احتمالا با کمی قرمزی و تورم روبرو شوید ؛ برخی نیز ممکن است احساس خارش و حساسیت در محل تزریق داشته باشند. تمامی این علائم طبیعی و البته موقتی بوده که با گذشت چند روز به طور کامل رفع می گردند. در صورتیکه علائم ادامه یافت نیاز است که با پزشک خود مشورت نمایید.

با توجه به بروز تورم پس از تزریق فیلر ، مسلما نتایج نهایی بلافاصله پس از آن نمایان نخواهد شد. گاهی تورم ناشی از تزریق در برخی از افراد تا یک هفته نیز به طول می انجامد که در این زمان ممکن است ناهمگونی در محل تحت درمان ایجاد گردد. در چنین شرایطی جای نگرانی نیست و علت این عدم تقارن ، همان ورم می باشد که با بهبود آن نتیجه تزریق مشخص خواهد شد.

استحمام پس از تزریق فیلر

معمولا توصیه می شود شستن ناحیه تزریق شده را تا 24 ساعت به تعویق بیندازید ؛ پس از آن ، چنانچه عمل شستن بدون لمس و با آب ولرم انجام پذیرد ، بلامانع خواهد بود. در صورتیکه دمای آب مناسب نباشد می تواند موجب تغییر حالت فیلر تزریق شده شود و تاثیرات نامناسبی را به همراه داشته باشد. همچنین لمس کردن ناحیه تحت درمان و فشار وارد کردن به آن ، سبب جابجایی فیلر شده و عوارض نامطلوبی را ایجاد می کند.

آرایش کردن بعد از تزریق فیلر

همانگونه که در فوق اشاره شد نباید محل تزریق شده به مدت یک روز لمس شود ، بنابراین آرایش نمودن آن نیز جایز نیست ؛ علاوه بر این ، با توجه به اینکه مواد آرایشی شیمیایی هستند ممکن است در بخش های تزریق شده ایجاد عفونت نمایند ؛ به این ترتیب بهتر است آرایش کردن را نیز به 24 ساعت بعد موکول کنید.

خوابیدن بعد از تزریق فیلر

یکی دیگر از مواردی که باید به عنوان مراقبت های بعد از تزریق فیلر به آن توجه داشته باشید ، نحوه خوابیدن پس از آن می باشد. اولین موردی که باید در نظر بگیرید این است که مراقب بخش هایی که به آن فیلر تزریق نموده اید باشید و قبل از خوابیدن موقعیت خود را به گونه ای تنظیم کنید که به این بخش ها فشاری وارد نگردد.

مورد دوم این که چنانچه تزریق فیلر را در اجزای صورت انجام داده اید ، بهتر است به هنگام خواب از دو بالش زیر سر خود استفاده نمایید ؛ زیرا این کار به روند رفع تورم کمک می کند.

 

مراقبت های بعد از تزریق فیلر

 

برخی دیگر از مراقبت های بعد از تزریق فیلر

 1. پیشنهاد می شود به مدت 14 روز از سونا و حمام داغ استفاده نکنید.
 2. از انجام فعالیت هایی که گردش خون را در بدن زیاد می کند پرهیز نمایید.
 3. آفتاب گرفتن و رفتن به سولاریوم نیز تا زمانیکه پزشک معالج برای شما تعیین می کند ممنوع است.
 4. همانطور که می دانید ، نمک باعث تشدید ورم می شود لذا می بایست مصرف آن را به صفر نزدیک کنید.
 5. توجه داشته باشید که به مدت 1 ماه بخش هایی را که تزریق فیلر انجام داده اید در معرض اشعه لیزر قرار ندهید.
 6. در صورت نیاز و با اجازه پزشک معالج خود می توانید از کرم آرنیکا به منظور رفع تورم و کبودی بهره بگیرید.
 7. یکی از اعمالی که به کم شدن کبودی کمک می کند ، میل نمودن آناناس است ؛ بهتر است آن را در وعده های خود بگنجانید.
 8. در صورتی که تزریق در لب یا نواحی اطراف آن داشته اید ، می بایست تا 2 روز از خوردن و نوشیدن مواد غذایی داغ خودداری کنید.
 9. نوشیدنی های الکل دار نیز می تواند موجب کبودی بیشتر شود ؛ از این رو توصیه می گردد نوشیدن آن ها را به بعد از بهبودی موکول نمایید.
 10. در صورتیکه سابقه تبخال زدن دارید باید حتما تا زمانی که پزشک برای شما مشخص می کند از داروهایی نظیر قرص ویرابکس استفاده کنید.
 11. کمپرس یخ تا 48 ساعت اول در کاهش کبودی و ورم بسیار کمک کننده است ؛ پیشنهاد می شود در فواصل زمانی کوتاه ، آن را بر روی ناحیه تزریق شده قرار دهید.
 12. با توجه به اینکه برخی از داروها مثل آسپرین ، فرآیند انعقاد خون را دچار مشکل می کند لذا بهتر است برای جلوگیری از ریسک خونریزی و کبودی در ناحیه تزریق شده ، مصرف آن ها را تا گذراندن دوره نقاهت ترک نمایید.

پاسخ